Wiosna to czas, kiedy większość właścicieli ogrodów zaczyna myśleć o przygotowaniu swoich trawników na sezon. W celu zapewnienia ich zdrowia i piękna, konieczne jest zastosowanie kilku praktycznych narzędzi, takich jak wertykulatory, kosiarki i kosy spalinowe. Przygotowanie trawnika na sezon to kluczowy krok w dbaniu o piękno i zdrowie ogrodu. Zastosowanie odpowiednich narzędzi pozwoli nam cieszyć się zielonym dywanem przez cały sezon.
Dosiew i zagęszczanie trawnika
U schyłku letniego sezonu, gdy temperatury powietrza zaczną opadać, a trawnik zaczyna wyglądać na przydeptany lub przerzedzony jak wyleniały dywan, w jego odnowie może pomóc zagęszczanie, zwane również dosiewaniem trawnika. Dobry efekt zagęszczenia trawy osiągamy nie tylko przez rozrzucenie nowych nasion, ale także przez konieczne wcześniejsze przygotowanie i pielęgnację trawnika. Dosiew trawnika jest procesem, w którym dodaje się nowe nasiona do już istniejącego trawnika w celu usunięcia przerzedzeń. Zagęszczanie, z drugiej strony, to proces, w którym istniejące trawy są skracane, aby umożliwić rozwój młodszych, zdrowszych i bardziej gęstych traw. W ten sposób skutecznie można usunąć chwasty i dodać dodatkowe zdrowe trawy, poprawiając wygląd i funkcjonalność trawnika.
Przygotowanie trawnika na dosiew
Przygotowanie trawnika na dosiew / zagęszczenie polega na połączeniu kilku czynności pielęgnacyjnych:
- skoszenie trawy,
- usunięcie nagromadzonej strzechy (warstwy zalegającej na murawie materii organicznej, zbutwiałych liści, ściętej trawy itp.),
- napowietrzenie gleby.
Koszenie trawnika przed zagęszczaniem trawy
Przed dosiewem należy trawnik ściąć nieco krócej niż zwykle, po to, aby zapewnić nasionom dostęp większej ilości światła słonecznego. Pokost należy zebrać, co z kolei zapewni dosianym nasionom łatwiejszy dotarcie do gleby. Niskie koszenie sprzyja zachowaniu zdrowego i dostatecznie gęstego trawnika. Pamiętajmy jednak, że cięcie trawy poniżej zalecanej wysokości może wpłynąć na jej stan i wygląd.
Wertykulacja
Z tych samych powodów, dla których zbieramy pokost, pozbywamy się z trawnika strzechy – i znów służy to łatwiejszemu dojściu ziaren do gleby. Wertykulację najlepiej wykonać dedykowanym do tego sprzętem ogrodowym. W ogrodach świetnie się spisują przy tej pracy wertykulatory elektryczne, np. firmy Stiga. Wertykulatory są niezwykle ważnym narzędziem pozwalającym na usuwanie martwego materiału roślinnego z trawnika. Dzięki temu zabiegowi, korzenie trawy otrzymują lepszy dostęp do powietrza i wody, co sprzyja ich zdrowemu rozwojowi.
Napowietrzanie gleby
Proces napowietrzenia trawnika przed dosiewem jest niezbędnym krokiem, który spulchnia glebę, dając nasionom najlepszą szansę na łatwe zapuszczenie korzeni w gruncie. I znów – najwygodniej i najefektywniej zrobić to mechanicznie – wyżej wymienione wertykulatory posiadają również wymienne walce do funkcji aeracji trawników.
Kupowanie nasion
Kupowanie nasion w lokalnym sklepie specjalistycznym lub markecie ogrodniczym to najbezpieczniejszy sposób, aby zagwarantować sobie, że nasiona traw są odpowiednie dla twojego regionu kraju. Daje to również pewność nasion zdrowych, wyselekcjonowanych, wolnych grzybów, czy pasożytów. Przy dokonaniu zakupu sprawdź na odwrocie torby informacje o zalecanych dawkach wysiewu, aby dowiedzieć się, ile nasion kupić na planowany obszar dosiewu.
Trawnik po dosianiu
Natychmiast po dosianiu warto zastosować wieloskładnikowy nawóz o powolnym uwalnianiu i trzeba dokładnie podlewać trawę. Dopóki nasiona nie wykiełkują, należy utrzymywać nasiona w stanie wilgotnym – to może wiązać się z koniecznością podlewania kilka razy dziennie. Gdy nowa trawa dorówna wzrostem reszcie trawnika, w dalszej pielęgnacji najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi podlewania dla danego rodzaju trawy.
Podsumowanie
Nie należy ignorować powyższych czynności. Jeżeli chcemy podejść do swojego trawnika bardzo profesjonalnie, warto zadbać o jego pielęgnacje również po sezonie, aby nowy trawnik przyniósł radość już wiosną.