Marzysz o gęstym i soczyście zielonym trawniku, który ozdobi Twój dom i ogród? Musisz wiedzieć, że proces zakładania murawy jest wymagający i wieloetapowy. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować teren pod trawnik.
Prawidłowe przygotowanie ziemi pod trawnik to bardzo ważna część procesu tworzenia pięknego i zadbanego ogrodu. Wdrożenie odpowiednich działań sprawi, że trawnik będzie nie tylko estetyczny, ale również trwały, odporny na choroby i wolny od chwastów. Poznaj najlepsze sposoby na przygotowanie terenu pod murawę, które zapewnią trawie doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju.
Przygotowanie terenu pod trawnik – od czego zacząć?
Zakładanie trawnika w każdym przypadku wymaga odpowiedniego podejścia i przygotowania. Jeśli planujesz trawnik na działce z nowo wybudowanym domem, wszelkie prace związane z jego stworzeniem powinny odbyć się po zakończeniu prac budowlanych i ziemnych. Następnie można przystąpić do skrupulatnego oczyszczania terenu. Pozostawienie w gruncie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń może negatywnie wpłynąć na rozwój roślin. Konieczne jest usunięcie pozostałości po budowie, takich jak gruz, materiały budowlane, szkło oraz śmieci. Teren pod trawnik musi być pozbawiony kamieni, suchego materiału roślinnego i korzeni. Usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i przeszkód zapewni odpowiednie warunki dla zdrowego wzrostu trawy, a także pomoże uniknąć nieprawidłowości w jej rozwoju.
Przygotowanie gleby pod trawnik – przekopanie terenu
Dokładne oczyszczenie terenu przed wysianiem trawy to bardzo ważny etap tworzenia trawnika. Jeśli ma on znaleźć się na terenie mocno zaniedbanej działki czy ogrodu, należy wcześniej usunąć długie, gęste i twarde zarośla. Idealnie do tego celu sprawdzają się kosy spalinowe. Kolejnym etapem jest odpowiednie przygotowanie gleby, w której umieścimy nasiona trawy. Pierwszym krokiem jest usunięcie warstwy humusu przy pomocy ostrego szpadla. Następnie przystępujemy do dokładnego przekopania gleby na głębokość około 30 cm za pomocą narzędzi ręcznych lub glebogryzarki. Maszyna zapewni lepsze efekty pracy w krótszym czasie. Poprzez przekopanie usuwamy długie i gęste korzenie wszelkich chwastów, które mogłyby konkurować z trawą o wodę i składniki odżywcze. Ponadto przekopana gleba jest lepiej napowietrzona i ma lepszą strukturę, co sprzyja właściwemu rozwojowi korzeni trawy.
Jak przygotować podłoże pod trawnik?
Gleba pod trawnik nie powinna być zbyt gliniasta i nieprzepuszczalna. Jeśli masz do czynienia z takim rodzajem gleby w swoim ogrodzie, koniecznie ją rozluźnij, dodając piasek. W przypadku gruntów zbyt piaszczystych warto rozważyć dodanie ziemi kompostowej, która poprawi strukturę gleby. Kolejną bardzo ważną kwestią jest odczyn pH gleby. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju trawnika powinien on mieścić się w przedziale 5,5 – 6,5 pH. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, wskazane jest przeprowadzenie procesu wapnowania. W przeciwnym razie na powierzchni trawnika błyskawicznie pojawią się niechciane rośliny, np. trudna do zwalczenia koniczyna. W przypadku gleby o zbyt zasadowym odczynie można zastosować nawozy zakwaszające. Jeśli gleba ma prawidłowy odczyn i strukturę, można przystąpić do kolejnego etapu, którym jest ubijanie ziemi pod trawnik. Wałowanie należy przeprowadzić tuż przed zasianiem trawy, za pomocą walca ogrodowego, który wypełnia się wodą lub piaskiem.
O czym należy pamiętać podczas rozwoju trawnika?
Po wyrównaniu terenu i zasianiu trawy ważne jest obfite podlanie gruntu. Następnie, po upływie 2-3 tygodni ziemia się ustabilizuje i lekko osiądzie. W tym czasie należy regularnie kontrolować wysiany trawą teren w celu wykrycia ewentualnych chwastów. Wszelkie niechciane rośliny należy natychmiastowo usunąć. W przeciwnym razie znacznie utrudnią one rozwój młodej trawy, odbierając jej dostęp do wody, tlenu i składników odżywczych, niezbędnych w początkowym okresie wzrostu. Usuwanie chwastów należy wykonywać przy użyciu narzędzi ręcznych, takich jak specjalistyczny wyrywacz, który nie uszkadza darni.
W niektórych przypadkach można posłużyć się środkami chemicznymi do usuwania chwastów. Herbicydy błyskawicznie niszczą roślinę wraz z korzeniami. Warto zaznaczyć, że stosowanie preparatów chwastobójczych może być szkodliwe dla środowiska i zaleca się ostrożność oraz przestrzeganie instrukcji producenta. Środki te doskonale sprawdzają się w przypadku chwastów jednorocznych i wieloletnich. Oprysk należy wykonać na 3 tygodnie przed zasianiem trawy, a następnie wiosną. Ważne jest, aby proces ten wykonywać przy stabilnej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie.
Regularna pielęgnacja kluczem do pięknego trawnika
Jeśli chcesz, by Twój trawnik prezentował się estetycznie i elegancko, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację. Regularne podlewanie i nawożenie poprawia kondycję trawy i przyczynia się do jej lepszego wzrostu. Systematyczne koszenie nie tylko wyrównuje trawnik i wpływa na jego estetykę, ale również ogranicza rozwój chwastów i stymuluje krzewienie trawy. Należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu trawnika po okresie zimowym. W tym czasie niezbędne jest usunięcie grubej warstwy filcu, który zalega na powierzchni gleby. Do tego celu służą wertykulatory, czyli maszyny ogrodowe wyposażone w ostre noże na obrotowym wałku, które przecinają i usuwają sfilcowaną materię roślinną, utrudniającą dostęp składników odżywczych do korzeni trawnika.