Ogród

Jak wybrać odśnieżarkę?

ODŚNIEŻARKA – JAK WYBRAĆ?
Właściwy wybór odśnieżarki nie jest prosty, ale też nie należy do skomplikowanych. Oczywiście najważniejszym kryterium jest cena, gdzie nietrafiona inwestycja rzutuje na nasz budżet. Umarł w butach, jak do tego dojdą niesatysfakcjonujące efekty pracy z wybranym sprzętem. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż wydawałoby się, nieduże różnice w technicznej specyfikacji mogą wpłynąć na skuteczność pracy odśnieżarki.
Rodzaje odśnieżarek
Głównym kryterium podziału odśnieżarek, to sposób ich zasilania. Mamy dwie podstawowe grupy odśnieżarek: elektryczne i spalinowe.
Różnice między odśnieżarką elektryczna i spalinową
Odśnieżarka spalinowa: powierzchnia obsługiwanego terenu: duża.
Szerokość robocza: duża – od 70 do 80 cm.
Poziom hałasu: duży – źródłem jest wirnik i silnik.
Waga i zdolności manewrowe: duża masa, mała zwrotność.

Odśnieżarka elektryczna: powierzchnia obsługiwanego terenu: mała.
Szerokość robocza: mała – od 40 do 50 cm.
Poziom hałasu: niski i przeciętny – cicho pracujący silnik.
Waga i zdolności manewrowe: mniejsza waga, większa zwrotność.
Spalinowe odśnieżarki jednostopniowe
Jednostopniowe odśnieżarki, to sprzęt o dość prostej budowie z napędem obsługiwanym przez silniki dwusuwowe. Wyposażenie robocze to pojedynczy wirnik i świder, który dotyka odśnieżanej nawierzchni. To sprzęt sprawnie działający na utwardzonym podłożu i w miejscach, gdzie warstwa śniegu nie jest zwarta, ubita, czy specjalnie gruba.
Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe.
Dwustopniowe odśnieżarki mają większą moc roboczą i większe zdolności zbierania śniegu. Jest tak dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji silników czterosuwowych. W sprzęcie tego rodzaju wirniki nie dotykają odśnieżanej powierzchni – czego skutkiem jest nieuszkadzanie piaszczystego bądź żwirowego podłoża, z którego usuwamy śnieg. Takie odśnieżarki posiadają też drugi wirnik, którego zadaniem jest wyrzut zebranego śniegu poza sprzątany teren. Z reguły odśnieżarki dwustopniowe posiadają też własny napęd.

Osobną kategorią odśnieżarek są modele podłączane złączem roboczym do traktorów. Traktujemy je również jako odśnieżarki spalinowe. Stanowią zestaw roboczy traktorek–odśnieżarka, co po rozłączeniu umożliwia użytkowanie traktorka praktycznie cały rok do innych prac ogrodowych. Z uwagi na dużą sprawność roboczą takiej odśnieżarki, ale również jej cenę zakupu jest to rozwiązanie polecane przy wielkich areałach do odśnieżania.
Odśnieżarki elektryczne.
Elektryczne odśnieżarki z powodów praktycznych są sprzętem o zasilaniu akumulatorowym. W tym przypadku zasilanie elektryczne z kabla w ogóle się nie sprawdza. Jak zawsze rozwiązanie akumulatorowe ma swoje plusy i minusy.
STIGA ODŚNIEŻARKA ELEKTRYCZNA ST 1151 E
Zalety akumulatorowych odśnieżarek:
• modele najmniejsze mają miano odśnieżarek kompaktowych – w przechowaniu potrafią zająć nawet mniej miejsca niż kosiarki elektryczne,
• umożliwiają szybkie i sprawne odśnieżenie niedużych powierzchni,
• są mniej kłopotliwie w użyciu na obszarach o zabudowie zwartej – silniki elektryczne pracują ciszej od spalinowych, nie powodują hałasu spotęgowanego odbiciem echa od budynków,
• akumulatory wystarczają na kilka powtórzeń odśnieżania – wcale nie trzeba ich często ładować.
Wady odśnieżarek elektrycznych:
• niezbędne jest miejsce do bezpiecznego naładowania akumulatora, którego nie można wystawiać na długotrwałe działanie ujemnych temperatur, z wyjątkiem oczywiście momentu pracy,
• czas niezbędny do odśnieżenia zadanej powierzchni jest dłuższy niż przy pracy odśnieżarką spalinową,
• nie zawsze radzą sobie z warstwą śniegu zbitego lub ciężkiego mokrego.
STIGA ODŚNIEŻARKA AKUMULATOROWA ST 4851 AE
Na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie odśnieżarki?
• Szerokość robocza. Nie zawsze im większa, tym lepsza. Szerokość roboczą należy dobrać do cech odśnieżanego terenu. Jeśli pracujemy przy odśnieżaniu tylko półmetrowej szerokości chodników, ścieżek, przejść itp., odśnieżarka o szerokości roboczej ponad 50 cm wcale nie ułatwi, ani nie przyśpieszy nam pracy, a wręcz może czasami uniemożliwić skuteczne odśnieżanie, wymuszając manewry i mieszczenie się na wąskiej powierzchni do sprzątnięcia.
• Zakres wyrzutu śniegu. Im dalszy wyrzut, tym większa pewność, że nie będziemy dwa razy odrzucali tego samego śniegu z dala od oczyszczanego terenu, należy jednak mieć świadomość, że nie zawsze osiągamy odległość wyrzutu śniegu wskazaną przez producenta: śnieg mokry jest ciężki i spada bliżej.
• Wysokość robocza. To wartość określająca, jak teoretycznie maksymalnie grubą warstwę śniegu usunie nasz sprzęt. Dobranie tej wartości trzeba dostosować do naszych lokalnych warunków pogodowych. Są miejsca z niewielkimi opadami śniegu, nieprzekraczającymi w swojej wysokości 30 cm, a na innych obszarach koniecznym minimum wysokości roboczej będzie i 50 cm.
• Biegi odśnieżarki, w tym bieg wsteczny (w modelach spalinowych). Umożliwienie zmiany biegu zależnie od warunków roboczych albo możliwość wycofania odśnieżarki znacznie ułatwia jej obsługę, szczególnie gdy pracujemy modelem ciężkim i mało zwrotnym.
• Oświetlenie odśnieżarki. Możliwość oświetlenia obszaru, na którym pracujemy, jest szczególnie przydatna w modelach odśnieżarek do zastosowań profesjonalnych. Przy pracy na dużej powierzchni warto pamiętać o ułatwieniu, jakie dają halogenowe lub coraz częściej ledowe lampy. Uważajmy, tylko aby nie zasypać śniegiem lamp halogenowych – wtedy szybko się przepalą.
Podsumowanie
Jak przy każdym zakupie, tak i przy kupnie odśnieżarki, warto najpierw dobrze się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Później ustalić budżet, dobrze się zastanowić i ruszyć do sklepu.