Ogród

Jaki robot koszący wybrać?

Nowoczesne technologie szturmem wkraczają we wszystkie dziedziny naszego życia. Innowacyjne rozwiązania trafiły również do ogrodów, za sprawą funkcjonalnych robotów koszących. Jak wybrać najlepszy model, by spełniał wszystkie oczekiwania?

Na całym świecie już miliony osób zaufały możliwościom, jakie oferują nowoczesne roboty koszące. Te wyjątkowe urządzenia, same koszą i nawożą trawnik, a Ty w tym czasie możesz zająć się innymi obowiązkami. Jest to niezwykłe udogodnienie, które przenosi pielęgnację ogrodu na wyższy poziom. Oferta rynkowa robotów koszących stale się powiększa, dlatego wybór konkretnego modelu może być trudny. W tym artykule pokażemy, na jakie kryteria warto zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru. Nasze wskazówki znacznie ułatwią podjęcie decyzji.

Jakie są najważniejsze parametry robota koszącego?

Wysokiej jakości kosiarka automatyczna to doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku trawników o dużej powierzchni. Wybór odpowiedniego robota koszącego to inwestycja we własną wygodę, oszczędność czasu i energii. By dokonać dobrego wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które decydują o efektywności i wydajności urządzenia.

Jednym z kluczowych parametrów jest czas pracy, który zależy od pojemności akumulatora litowo-jonowego zasilającego urządzenie. Im dłużej robot koszący może pracować na jednym ładowaniu, tym większy teren może zostać skoszony bez konieczności ponownego ładowania Na rynku dostępne są zaawansowane modele wyposażone w pojemne baterie zapewniające nawet ponad 100 godzin nieprzerwanej pracy.

Kolejnym parametrem wpływającym na wydajność robota, jest szerokość robocza, która w zależności od modelu wynosi od 16 do około 30 centymetrów. Im ta wartość jest większa, tym robot szybciej wykona swoją pracę. Nowoczesne roboty koszące mogą być wyposażone w różne udogodnienia i przydatne funkcje jak np. możliwość obsługi z poziomu aplikacji mobilnej. W sprzedaży oferowane są modele posiadające czujnik deszczu oraz czujnik wykrywający skoszony obszar.

Jak dobrać kosiarkę automatyczną do powierzchni trawnika?

Wybór odpowiedniego robota koszącego, dopasowanego do wielkości trawnika, zapewni efektywną i bezproblemową pielęgnację ogrodu. Jednym z głównych czynników, który należy wziąć pod uwagę jest pojemność akumulatora. Roboty wyposażone w mniejszą baterię, choć mogą być bardziej kompaktowe i tańsze, mają ograniczony zasięg działania.

Przykładowo robot koszący wyposażony w akumulator o pojemności do 2,5 Ah dobrze sprawdzi się na obszarze do 1000 metrów kwadratowych, jednak w przypadku większych terenów będzie niewystarczający. Szybko się rozładuje, co oznacza, że nie będzie w stanie skosić całego obszaru bez przerwy na ponowne ładowanie. Automatycznie wydłuży to czas koszenia i obniży efektywność robota. Dlatego też, zanim dokonasz zakupu robota, zmierz dokładnie swój ogród.

Obecnie w promocji

Wybór robota koszącego a ukształtowanie terenu

Kształt trawnika, podobnie jak jego wielkość, odgrywa znaczącą rolę podczas wyboru robota koszącego. Trawniki o nieregularnym kształcie z dużą ilością przeszkód, takich jak rabaty kwiatowe, nasadzenia czy kręte ścieżki, mogą stanowić wyzwanie dla najtańszych modeli robotów. W przypadku takiego ogrodu zaleca się rozważenie urządzenia wyposażonego w akumulator o większej pojemności. Dlaczego jest to takie ważne? Wszelkie manewry i konieczność częstego omijania przeszkód znacząco zwiększają zużycie energii.

Ostatnim, lecz bardzo ważnym kryterium wyboru robota koszącego jest nachylenie terenu. Wbrew pozorom, te nowoczesne maszyny do koszenia trawników doskonale radzą sobie nie tylko na płaskim obszarze. Większość dostępnych w sprzedaży modeli jest w stanie poradzić sobie na terenach o maksymalnym nachyleniu wynoszącym do 45 stopni. Na rynku oferowane są również profesjonalne roboty z baterią o pojemności minimum 7,5 Ah, które pokonują wzniesienia o nachyleniu wynoszącym 50, a nawet 70 stopni. Są one doskonałą propozycją dla osób mieszkających na terenach górskich.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru robota koszącego?

Kupując robota koszącego, warto przyjrzeć się modelom wyposażonym w różnorodne czujniki, które zwiększają bezpieczeństwo i efektywność pracy urządzenia. Wybrane kosiarki automatyczne znanych marek, posiadają bardzo czułe sensory, które wykrywają wszelkie przeszkody, np. rabaty lub drzewka i błyskawicznie zmieniają trasę przejazdu, by je ominąć. W przypadku większości modeli strefę do koszenia wyznacza się za pomocą specjalnych przewodów ograniczających. W sprzedaży pojawiają się już urządzenia, które pracują na obszarze wyznaczonym wirtualnie za pomocą aplikacji na smartfon, np. autonomiczne roboty koszące STIGA.

Osoby ceniące wygodę i nowoczesne rozwiązania powinny zdecydować się na zakup robota, którego pracę można kontrolować i modyfikować zdalnie. Dzięki aplikacji na smartfon użytkownik ma pełny wgląd w proces koszenia oraz otrzymuje wszelkie informacje na temat problemów technicznych.

Zakup robota koszącego – podsumowanie

Podczas poszukiwań idealnego robota koszącego należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Do najważniejszych kwestii należy wielkość, kształt i nachylenie terenu przeznaczonego do koszenia, a także funkcjonalność i niezawodność samego robota. Warto zapoznać się z opiniami użytkowników poszczególnych modeli. Mogą one dostarczyć bardzo cennych informacji na temat działania robotów w realnych warunkach.Dzięki temu będziesz mógł łatwo ocenić, czy dane urządzenie spełni Twoje oczekiwania. Zwracaj również uwagę na jakość wykonania i renomę producenta. Dużą popularnością i uznaniem klientów cieszą cię roboty koszące takich marek jak HUSQVARNA, AL-KO oraz STIGA, które znane są z tworzenia trwałych, niezawodnych i nowoczesnych urządzeń, które z pewnością sprostają wysokim wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *