Jeśli jesteś posiadaczem pilarki, to z pewnością wiesz, jak ważna dla utrzymania sprawności i niezawodności urządzenia jest regularna konserwacja. Przed rozpoczęciem pracy należy koniecznie sprawdzić stan prowadnicy, która jest jednym z najważniejszych elementów wchodzących w skład układu tnącego. Pod wpływem intensywnego użytkowania może ona ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Konieczna będzie wówczas wymiana prowadnicy na nową, dopasowaną do danego modelu pilarki. Wysokiej jakości prowadnice do piły znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

-7%
HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13"

HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy C85 18″

259,00 
-7%
HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13"

HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy C85 20″

279,00 
-8%
HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13"

HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy S35G 15″

229,00 
-7%
HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13"

HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy S35G 18″

259,00 
-10%
HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13"

HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13″

179,00 
-8%
HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13"

HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 15″

229,00 
-7%
HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 13"

HUSQVARNA Zestaw Prowadnica + 2 łańcuchy SP33G 18″

269,00 

Jaką funkcję pełni prowadnica do piły?

Prowadnica to bardzo ważny element, będący częścią układu tnącego pilarki. W bardzo dużej mierze decyduje o wydajności cięcia i zakresie prac, jakie można wykonać z użyciem danego modelu piły. Wyposażona jest w rowek, w którym poruszają się środkowe ogniwa łańcucha. Głównym zadaniem prowadnicy jest nadawanie kierunku ruchu łańcucha oraz utrzymywanie jego stabilnej pozycji w rzazie podczas cięcia. Prowadnice występują w różnych długościach. Parametr ten decyduje o maksymalnej głębokości cięcia.

W przypadku podstawowych prac w przydomowym ogrodzie, takich jak przycinanie drzewek, wystarczy piła wyposażona w prowadnicę o długości do 35 centymetrów. Natomiast do bardziej wymagających zadań, takich jak wycinanie krzewów, drzewek czy przygotowanie drewna na opał, zalecana jest piła z prowadnicą o długości przynajmniej 40 centymetrów. W sprzedaży dostępne są również znacznie dłuższe prowadnice, sięgające nawet 100 cm, które przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań.

Warto podkreślić, że podawana długość prowadnicy dotyczy części roboczej, mierzonej od noska do początku obudowy urządzenia, nie uwzględniając długości końcówki montażowej. Informacje te są podawane w calach lub centymetrach, co ułatwia dokładny wybór odpowiedniej prowadnicy do konkretnego modelu piły.

Jakie wyróżniamy rodzaje prowadnic do pilarek?

  • Prowadnice typu warstwowego z końcówką gwiazdkową.
  • Prowadnice lita z wymienną końcówką – wykonane z jednolitego materiału, co gwarantuje wyjątkową trwałość. W przypadku uszkodzenia lub zużycia końcówki gwiazdkowej wymienia się jedynie ten element, co eliminuje konieczność zakupu nowej prowadnicy. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku pilarek intensywnie i często użytkowanych.
  • Prowadnice ślizgowe bez zębatki – wykonane z jednolitego materiału z wyfrezowanym rowkiem prowadzącym oraz specjalnie utwardzaną bieżnią w okolicy zaokrąglonej końcówki. Tego typu prowadnice przeznaczone są do profesjonalnych pilarek o dużej mocy. Wykorzystuje się je do cięcia twardego drewna i grubej kory oraz do pracy w trudnych warunkach.

Oprócz wymienionych rodzajów, na rynku dostępne są również prowadnice specjalne, jak np. carvingowe, które cechują się mniejszą średnicą końcówki. Przeznaczone są do precyzyjnych prac, takich jak rzeźbienie.

Kiedy należy wymienić prowadnicę do piły?

Prowadnica pilarki, podobnie jak łańcuch, pod wpływem użytkowania ulega zużyciu. Jak sprawdzić, czy ta ważna część układu tnącego wymaga wymiany? W tym celu należy zdemontować prowadnicę i dokładnie się jej przyjrzeć. Na początku musimy poluzować śrubę mocującą, zdjąć osłonę sprzęgła i łańcuch. Po wyjęciu prowadnicy warto, np. za pomocą śrubokręta, starannie oczyścić rowek oraz otwór służący do aplikowania oleju. Teraz możemy przystąpić do oceny stanu prowadnicy pod kątem wizualnym. Widoczne wyszczerbienia przy rowku można zniwelować przy pomocy płaskiego pilnika. Skontrolować należy również stan gwiazdki na nosku prowadnicy. Jeżeli jest zbyt luźna, prowadnica wymaga wymiany. Zakup nowej prowadnicy jest niezbędny również, gdy głębokość rowka jest niewystarczająca, by stabilnie utrzymać łańcuch.

Jak wybrać prowadnicę do pilarki?

Przy wyborze prowadnicy do pilarki, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest długość prowadnicy, która wpływa na zakres cięcia. Warto dopasować ją do rodzaju prac, jakie zamierzamy wykonywać, pamiętając, że do prostych prac domowych wystarczy krótsza prowadnica, podczas gdy do bardziej zaawansowanych zadań zaleca się wybór dłuższego egzemplarza. Kolejnymi kluczowymi elementami są szerokość rowka, a także podziałka łańcucha. Dodatkowo warto sprawdzić końcówkę montażową, aby upewnić się, że prowadnica jest kompatybilna z konkretnym modelem pilarki. Osobom mniej doświadczonym zaleca się stosowanie prowadnic, które były standardowo dołączone do maszyny, aby uniknąć ewentualnych błędów w doborze oraz zapewnić bezpieczne i efektywne użytkowanie pilarki.