Ogród

Jak prawidłowo założyć żyłkę do podkaszarki?

Jak prawidłowo założyć żyłkę do podkaszarki?

Podkaszarka to bardzo przydatne i poręczne urządzenie do pielęgnacji trawnika. Jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych jest wymiana żyłki w podkaszarce. W tym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić.

Podkaszarka to urządzenie, które warto mieć w swoim ogrodzie. Doskonale uzupełnia tradycyjną kosiarkę. Za pomocą podkaszarki możesz skutecznie wyrównać trawnik wzdłuż ściany budynku, przy krawężniku, wokół drzew, przy rabatach kwiatowych i pod krzewami. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest głowica wraz z żyłką, która ulega zużyciu. Z tego powodu należy ja regularnie wymieniać. Jak zmienić żyłkę w podkaszarce? Sprawdź!

Wymiana żyłki w podkaszarce – od czego zacząć?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru żyłki do podkaszarki, zdecydowanie warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi dostarczoną wraz z urządzeniem. Wskazane jest korzystanie z żyłek zalecanych przez producenta danego modelu, aby uniknąć ewentualnych problemów i uszkodzenia maszyny. Na przykład, zastosowanie żyłki o większej średnicy niż sugerowana w dokumentacji technicznej może powodować trudności z jej wysunięciem z głowicy. To nie tylko niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia podcinarki, ale także generuje dodatkowe obciążenie dla silnika. Skutkuje to nie tylko wolniejszym ruchem obrotowym żyłki, ale także nieregularnym przycinaniem trawy, co negatywnie wpływa nie tylko na estetykę ogrodu, ale także na ogólną kondycję trawnika.

Jakie rodzaje żyłek do podkaszarek są dostępne?

Aby móc w pełni korzystać z możliwości podkaszarki, należy precyzyjnie dobrać żyłkę do naszych potrzeb i modelu urządzenia, jakie posiadamy. Na rynku dostępne są różnorodne modele żyłek do podkaszarek, różniące się następującymi parametrami:

Przekrój i grubość

Żyłki do podkaszarki występują w różnych kształtach. Dostępne są modele okrągłe i kwadratowe, a także w kształcie gwiazdki. Duża różnorodność dotyczy również dostępnych grubości żyłek:

  • 1,3 mm,
  • od 1,3 do 1,8 mm,
  • od 1,8 mm do 2,7 mm,
  • od 2,7 mm do 3,5 mm i grubsze.

Wybór konkretnej żyłki zależy od jej przeznaczenia, czyli kondycji trawnika. Jeśli najczęściej kosisz niską trawę, a Twój trawnik jest zadbany i pozbawiony chwastów, najlepiej sprawdzą się żyłki o grubości (średnicy) od 1,3 mm do 1,8 mm. Żyłka okrągła lub gwiazdka doskonale poradzi sobie z koszeniem zadbanej i zdrowej trawy.

Grubsze żyłki w kształcie kwadratowym to najlepsze rozwiązanie, jeśli musisz zadbać o porządek na mocno zaniedbanym trawniku, porośniętym grubą trawą i chwastami. Kwadratowa żyłka, dzięki ostro zakończonym krawędziom, usuwa nawet rośliny o twardszych łodygach.

Długość żyłki

Wybór odpowiedniej długości żyłki zależy od rodzaju głowicy tnącej, jaką posiada podcinarka. Przed nawinięciem żyłki na szpulę ważne jest, aby odpowiednio przyciąć oba odcinki, dostosowując je do specyfikacji głowicy. Nowoczesne podcinarki często są wyposażone w inteligentne rozwiązania, takie jak automatyczna regulacja długości żyłki tnącej. Dzięki tej funkcji specjalne ostrze skraca żyłkę w trakcie koszenia do wymaganej długości, co sprawia, że obsługa podcinarki staje się jeszcze prostsza i przyjemniejsza.

Materiał wykonania

Wysokiej jakości żyłki do podkaszarki wykonane są z lekkiego, elastycznego i trwałego nylonu. Produkty renomowanych marek często posiadają węglowy rdzeń lub wzmocnienia cząsteczkami aluminium, dzięki czemu są jeszcze bardziej odporne na strzępienie i zrywanie. Taka konstrukcja przekłada się na wyższą efektywność i szybkość koszenia, a także minimalizuje koszty eksploatacyjne podkaszarki.

Polecane produkty

Jak nawinąć żyłkę na podkaszarkę?

Wymiana żyłki w podkaszarce nie jest trudnym zadaniem, lecz wymaga precyzji i przestrzegania zaleceń producenta. Po pierwsze należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Dlatego, zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że podkaszarka jest wyłączona i odłączona od zasilania – wyjmij wtyczkę lub akumulator. W zależności od modelu wyjęcie szpuli z głowicy podkaszarki może wymagać użycia narzędzi (śrubokręta) lub naciśnięcia przycisku zwalniającego blokadę.

Po wyjęciu szpuli z głowicy i zdemontowaniu pokrywy przygotuj odpowiednią długość nowej żyłki i zegnij ją mniej więcej w połowie długości. Następnie, miejsce zagięcia zaczep o wycięcie znajdujące się na centralnej przegrodzie szpuli. Nawijaj żyłkę zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez strzałki znajdujące się na szpuli. Pod koniec, gdy zostanie już tylko kilkadziesiąt centymetrów żyłki, zaczep ją o nacięcia umieszczone po przeciwległych stronach górnej części szpuli. Ostatnim krokiem jest przeciągnięcie obu końców żyłki przez otwory znajdujące się po obydwu stronach pokrywy szpuli i ponowne zamontowanie jej na głowicy.

Jak ustawić żyłkę po zamontowaniu?

Jeśli po wymianie żyłki tnącej Twoja podcinarka nie działa z odpowiednią efektywnością, konieczne będzie nastawienie żyłki. Jak to zrobić? Upewnij się, że urządzenie jest wyłączone. Następnie, trzymając głowicę nisko tuż nad powierzchnią trawnika, wykonaj delikatne stuknięcie głowicą o podłoże, co spowoduje wysunięcie się żyłki.

Samodzielna wymiana żyłki w podkaszarce to zadanie, które nie powinno sprawić Ci większych trudności. Cały proces składa się z kilku prostych kroków, co oznacza, że nie będziesz potrzebować pomocy profesjonalistów. Dzięki starannie dobranej i zamontowanej żyłce Twoja podkaszarka zawsze zapewni Ci doskonałe rezultaty koszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *