Ogród

Jak zabezpieczyć kosiarkę na zimę?

PRZYGOTOWANIE KOSIARKI NA ZIMĘ
Gdy kończy się sezon koszenia, warto pomyśleć o zimowym przechowywaniu kosiarki. Poświęćmy trochę czasu na podstawowe czynności konserwacyjne, które pomogą nam zabezpieczyć kosiarkę na okres zimy i ułatwią rozpoczęcie pracy następnej wiosny.

JAK ZABEZPIECZYĆ KOSIARKĘ NA ZIMĘ
Przede wszystkim całkowicie czyścimy kosiarkę. Wszelkie wilgotne resztki trawy, ściółka z liści lub błoto mogą rozpocząć proces rdzewienia, lub przez cykl swojego zamrażania i rozmrażania osłabić metal korpusu kosiarki. Oczywiście grudki materiału po koszeniu w końcu wyschną, lecz wtedy, z początkiem nowego sezonu, znacznie trudniej będzie je oczyścić. Dlatego wcześniej najlepiej spryskać spód korpusu kosiarki, usunąć i wyczyść ostrza, a jeśli to konieczne, delikatnie zeskrobać kępy trawy i materię organiczną, której nie rozluźni wodą. Dla uniknięcia porysowania korpusu można użyć płasko zakończonych, miękkich kuchennych szpatułek do teflonowych patelni. Nie zapomnijmy wytrzeć kosiarki do sucha.

Gdy nasza kosiarka będzie już wolna od resztek trawy, ziemi i innych zanieczyszczeń, wymieniamy olej, filtry oleju, świece zapłonowe i filtry powietrza. Harmonogramy konserwacji kosiarek różnią się zależnie od modelu, dlatego zalecamy postępowanie według wskazań zawartych w instrukcjach obsługi. Pamiętajmy, że benzyna może z czasem ulegać degradacji, stąd na czas poza sezonem należy opróżnić zbiornik paliwa. W przypadku większych modeli kosiarek, o zerowym skręcie lub jeżdżących. należy uzupełnić zbiornik paliwa i dodać stabilizator specjalnie przeznaczony do przechowywania paliwa w zimie. Napełniony zbiornik zapobiega kondensacji płynu, a stabilizator paliwa powstrzymuje psucie się paliwa. Koniecznie należy uruchomić kosiarkę na kilka minut, aby równo rozprowadzić stabilizator paliwa.

Są osoby, które okresowo uruchamiają kosiarki w okresie zimowym. Jeśli jednak nie planujemy tego robić, zalecamy wyjąć i przechować baterię w chłodnym, ale niezimnym, suchym miejscu. Trzeba pamiętać, aby całkowicie naładować akumulator przed pierwszym, ponownym uruchomieniem kosiarki wiosną. Unikajmy przechowywania kosiarki z akumulatorem w nieogrzewanym garażu, gdzie temperatura może spadać do okolic 0 stopni C i poniżej.

Sprawdźmy opony kosiarki. Jeśli są pompowane, trzeba napełnić je do odpowiedniego, zalecanego ciśnienia, aby zapobiec uszkodzeniu opon – np. przez trwałe odkształcenie od ciężaru kosiarki, ponieważ opony w naturalny sposób mogą tracić ciśnienie w okresie zimowym. Warto również ochraniać opony przed wpływem zimnego betonu, postawmy kosiarkę na tekturze lub innym materiale izolacyjnym.

JAK PRZECHOWYWAĆ KOSIARKĘ W SZOPIE LUB GARAŻU
Dla długiej i sprawnej żywotności naszego sprzętu zawsze przechowujmy kosiarkę w piwnicy, garażu lub szopie, aby ochronić ją przed deszczem, śniegiem i cyklami zamrażania / rozmrażania. Nie należy przechowywać kosiarki w pobliżu nawozów lub innych materiałów powodujących korozję (zwróćmy uwagę na ostrzeżenia z opakowań), ponieważ mogą one nawet bez bezpośredniego kontaktu korodować metal w powietrzu. Zachowajmy dystans od przedmiotów i narzędzi, które mogą powodować iskrzenie. Nawet w pomieszczeniach dobrym pomysłem jest zabezpieczyć kosiarki plandeką lub pokrowcem, bo pomaga to chronić nasz sprzęt przed brudem i kurzem.

JAK PRZECHOWYWAĆ KOSIARKĘ NA ZEWNĄTRZ
Jeśli nie mamy możliwości przechować kosiarki w pomieszczeniu, czy pod dachem, musimy koniecznie całkowicie ją przykryć. Jeżeli korzystamy z plandeki, wsuńmy jej luźne krawędzie pod maszynę i upewnijmy się, że plandeki nic nie zdmuchnie. Unikajmy zagłębień na powierzchni plandeki, w których może zbierać się woda – nie ryzykujmy przecieku na kosiarkę. Ustawmy kosiarkę na stabilnej, poziomej powierzchni, najlepiej na utwardzonej. Nie przechowujmy kosiarki na miejscach podmokłych, które od opadów mogą zmienić się w błoto, ponieważ nasz sprzęt – pod własnym ciężarem – może tam utknąć, gdy błoto wyschnie lub zamarznie.

WAŻNE
Przed wykonaniem jakiejkolwiek konserwacji opisanej powyżej, należy koniecznie przeczytać instrukcję obsługi, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące posiadanego przez nas modelu kosiarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *